O plemene

Pôvod plemena je dodnes záhadou. Predpokladá sa, že vznikol krížením rás, predovšetkým molosov a pitbulla. Počiatky bandoga siahajú až do 16. storočia, do Anglicka, kde názov “bandog“ prvý krát použil v literatúre dr. Johannes Caius. Pomenovanie tohto psa bolo odvodené od skutočnosti, že bol počas dňa uviazaný (bannded) a cez noc vypustený aby strážil majetok svojho pána.

Výzorom je Bandog statný, svalnatý pes so silou kostrou. Má širokú lebku so silnou čeľusťou, mocný krk a široké ramená. Je to plemeno na chov nenáročné, nie sú u neho známe ani žiadne dedičné choroby. Aj napriek svojej krátkej srsti je odolný voči chladu. Je aktívny, vytrvalý a inteligentný. Čo sa týka veľkosti, výška v kohútiku by mala byť u psov minimálne 60 cm a u súk min. 50cm. Ideálna váha je okolo 50kg u psov a 40kg u súk. Čo sa týka farby, prípustné sú rozličné sfarbenia, ale najžiadanejšie sú žltkastá alebo pieskovo-šedá, žíhaná, čierna, zlato-plavá a červená. Povolené sú aj biele znaky, tie však nesmú presiahnuť viac než jednu štvrtinu tela.

Bandog je excelentným strážcom. Patrí do rúk najmä skúsených psíčkarov. Okrem svojich vynikajúcich obranárskych vlôh je aj ideálnym rodinným psom. Svojej rodine je úplne oddaný a najmä k deťom prechováva silný obranársky pud. Je pomerne ľahko cvičiteľný a formovateľný. Učí sa rýchlo a rád. To, čo sa raz naučí, už nikdy nezabudne. Je to pes pokojný, ale pri obrane reaguje bez váhania a razantne s nasadením vlastného života. Pri správnom vedení a rozvíjaní jeho špecifických vlôh sa z neho stáva plnohodnotný partner na ktorého sa môžete kedykoľvek a v akejkoľvek situácii spoľahnúť.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára